Nemrégiben beszámoltunk róla, hogy egy irodalmi pályázatra több vízműs diák beadta pályaművét. Köztük volt Csomós Tamás, 11. D osztályos tanuló is. Tamásról a tanítási-tanulási folyamat során sok minden kiderült számomra, színes egyéniséget ismerhettem meg személyében. Néhány dolgot most az olvasóknak is elárul magáról.
- Most még csak 11.-es vagy, de talán már foglalkozol a továbbtanulás kérdésével is. Milyen terveid vannak a jövőben?
- Hosszas tanakodás és információgyűjtés után úgy éreztem, választanom kell, hogy a geológia vagy tánc irányába menjek-e majd tovább. Sok-sok érv volt mindkettő mellett, de mára tisztán érzem, hogy a tánc az én világom. A versenytáncon belül komolyabban a latin táncokat táncolom. A jövőre tekintve: készülök a Magyar Táncművészeti Főiskolára, azon belül a színpadi táncos, a tánctanár és a koreográfus szak érdekel legjobban.
Bővebben... 1848-ban számos forradalom zajlott Európa- szerte, ezért nevezik ezt az időszakot a “népek tavaszának”.
Március 15-én Pesten is kirobbant a forradalom. Közelgő nemzeti ünnepünkön az akkori események résztvevőire, eredményeire emlékezünk.
Bővebben... Az enyhe tél után immár ismét tavasz van. Nemcsak a virágok nyílnak vagy a fák rügyeznek, hanem a diákokon is észrevehető a változás. Az udvar is a focizó fiúk hangjától hangos testnevelésórákon. Lekerülnek a téli kabátok, és mi magunk is boldogabbak vagyunk, hogy végre megérkezett a jó idő. E hónap sok-sok jóval kecsegtet, hamarosan beindulnak az iskolai programok is. De mindezek előtt még 15-én a márciusi ifjakról emlékezünk meg.
Bővebben... Ha fővárosunk látképére gondolsz, mi ugrik be először? A Parlament, a Citadella, esetleg az, hogy a Buda és Pest mennyire különbözik egymástól, mégis egészet alkotva? A mi figyelmünket (útépítőként) leginkább a Duna-hidak ragadták meg. El tudnád képzelni Budapestet például a jellegzetes Lánchíd nélkül? Aligha.
Azonban nem csak a Lánchídnak van ilyen meghatározó szerepe. Budapest második állandó hídja, a Gyulai Pál javaslatára Margit hídnak elkeresztelt építmény. Bővebben... A Tulkán Mariann nevű vízműs lányra először akkor figyeltem fel, amikor egy ügyben segítséget igényeltem, és az önkéntesek között ő is ott volt. Aztán később más rendezvények munkásai között is gyakran láttam. Kiderült, hogy szeret nyüzsögni, szerepelni; végtelenül segítőkész, barátságos; mindenkihez van egy mosolya, aki Tulcsinak szólítja. Iskolánk fotósa is meglátta ezt a széles mosolyt, és több olyan képen is megörökítette, melyek láttán ebben a tanévben méltán nevezhetjük a lányt a Vízmű arcának. Az utóbbi időben heti rendszerességgel, mondhatni órarend szerinti pontossággal találkozunk. Eközben tapasztalom, hogy céltudatos és szorgalmas is. Szerdán délelőtt beszélgettünk.
- Mióta vagy te Tulcsi?
Bővebben... 2015 elején már második alkalommal hirdette meg „Így élünk mi vidéken” című pályázatát Ferencz Rezső, a Tót Melanzs kiadója. A békéscsabai középiskolás tanulók számára kiírt felhívás szerint olyan történetet kellett benyújtani, amely valamilyen módon köthető Békéscsabához; a sztori lehetett átélt vagy hallott igaz történet, de a képzelet szüleménye is papírra kerülhetett.
Bővebben... A Vízmű diákjai elsősorban műszaki érdeklődésűek, de örömmel látjuk, hogy számos más területen is megállják a helyüket. Irodalmi és történelmi versenyeken, fotópályázatokon nyernek, sikeresen sportolnak, zenélnek. Az idegen nyelvi munkaközösség is igyekszik felhívni a tanulók figyelmét minden olyan versenyre, lehetőségre, ahol kipróbálhatják tudásukat, tapasztalatot szerezhetnek.
A legutóbbi ilyen esemény a City & Guilds próbanyelvvizsga volt, amely egy akkreditált, nemzetközileg elismert egynyelvű angol vizsgafajta. Igazi vizsgakörülmények között olyan írásbeli feladatokat megoldani, amelyeket majd a vizsgáztató központban javítanak, kiértékelnek és mindezt ingyen: ezt a lehetőséget nem szabad kihagyni!
Bővebben... A túrázás fogalmáról mindenki hallott, sőt szinte mindenki már túrázott valamilyen formában. Ilyenkor az állampolgár szabadidejének hasznos eltöltése érdekében kimegy a természetbe és saját tempójának, érdeklődésének megfelelően egy adott útvonalat bejár. Ezen séta közben lehetősége van megfigyelni a természet apró szépségeit, a fákat, a madarakat, vagy épp a virágokat. De mi van akkor, ha valaki a lába alatt lévő köveket nézi? Létezik ilyen? A válasz: igen. A „műfaj” neve pedig a geotúra.
Bővebben... Ezerarcúság, ezzel a szóval lehet illetni a Vízmű diákságát. Nehéz lenne felsorolni, hogy milyen sok területen tehetségesek a vízműsök. A félév elmúltával kezdjük jobban megismerni a kilencedikeseket is. Egy geológia iránt elhivatott fiúval, Borák Péter 9. D osztályos tanulóval beszélgettem nem kis energiát igénylő hobbijáról.
Bővebben... Az idei tanévben is több szakmai tanulmányi verseny került és kerül megrendezésre. Végzős tanulóink, mint minden évben, az idén is részt vesznek ezeken a megmérettetéseken mind a vizsgák vagy vizsgarészek alóli felmentések reményében, mind pedig azért, hogy előre lássák a saját tudásszintjüket a május-júniusi szakmai vizsgák előtt.
December közepén és január elején házi versenyeket szerveztünk, a legjobb eredményeket elérőket beneveztük az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyek (OSZTV) fordulóira.
Bővebben... |